Jak zapewnić dziecku odpowiednie warunki do nauki?

Wystartował kolejny rok szkolny – to oznacza, że będzie wypadało uczyć się w domu. Uczeń musi mieć własny pokój, gdzie może go rozpraszał. Jak wyposażyć taki kąt? Co należy rozważyć?

Po pierwsze: dopasowane biurko

Oczywiście najfajniej mieć przytulny pokoik z pięknymi akcesoriami – ale najważniejsze, a podstawą jest wygodne biurko. Musi być dobrane do wzrostu użytkownika, by nie przeciążać przesadnie szkieletu. Coraz więcej fabryk mebli proponuje biurka „rosnące” razem z dzieckiem, w których można dopasować wysokość. To doskonałe długofalowe rozwiązanie.

Biurko powinno znajdować się w odpowiednio oświetlonym miejscu, najlepiej przy oknie. Powinno się przy tym uważać, by oświetlenie nie było zbyt mocne i padało z odpowiedniej strony: z lewej przy dziecku praworęcznym, a z prawej – jeżeli drugą. Jeżeli poniżej okna stoi grzejnik elektryczny, link do strony, albo zwyczajny kaloryfer, lepiej wybrać model bez tylnej ścianki, żeby ciepłe powietrze mogło rozchodzić się po pomieszczeniu. Ale lepiej w takim razie wybrać inne położenie.

Krzesło biurowe

Skoro biurko już wybrane, pora na optymalne siedzisko. Krzesło tak samo powinno być dopasowane do wielkości użytkownika – ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie. Powinno się też spojrzeć uważnie na oparcia pod kręgosłup i łokcie. Poprawnie dopasowane siedzisko to faktycznie kluczowa kwestia, nie wolno tego zaniedbywać.

Właściwe oświetlenie

Najlepsze jest światło naturalne. Lecz wszyscy wiemy, że przez pół roku jest ono w zasadzie nieosiągalne, bo słońce znika, zanim wrócimy do mieszkania. Tym samym trzeba zakupić lampkę biurkową. Najlepiej wybrać taką o regulowanym kącie nachylenia i białym świetle – ono pomaga się skupić. Sprawdźcie też, czy lampka nie emituje ciepła – w pokoju wystarczający będzie jedynie grzejnik elektryczny z nikim poborem energii jako źródło ciepła. Gorąco emitowane z lampki centralnie w twarz nie będzie zachęcało do uczenia się.

Co jeszcze załatwić?

Na biurku powinno się znaleźć trochę przestrzeni na przyrządy pisarskie. Dobrze też postawić w okolicy półkę na podręczniki i encyklopedie oraz zadbać o pudełko na farby i inne rzeczy. Przydaje się też tablica korkowa na zapiski i plan lekcji oraz treningów. W pomieszczeniu dobrze założyć też wydajne ogrzewanie elektryczne z możliwością regulacji, zobacz – https://nogen.pl/k/grzejnik-elektryczny-konwektorowy-1500w/, żeby dobrać temperaturę do potrzeb dziecka. Trzeba pamiętać, iż w zbyt ciepłym pokoju każdy człowiek robi się senny i nauka nie wchodzi. Nie powinno być też za zimno – wtedy myśli się tylko o dyskomforcie.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa