Nauczanie sztuki – jak zrobić to w ciekawy sposób?

Doceniania sztuki trzeba się nauczyć. Nikt nie jest od urodzenia ekspertem i nie umie natychmiast zrozumieć najistotniejszych arcydzieł historii – tę umiejętność, a w zasadzie wrażliwość na sztukę, osiąga się z wiekiem. Warto zaszczepić ją w naszych dzieciach. A najsensowniej dokonać tego poprzez zabawę i równocześnie pobudzić w maluchach sporo inwencji.

Mamy do dyspozycji niemało zajęć, jakie rozpalą w dzieciakach miłość do sztuki. są dość brudne – na szczęście to żaden problem, maluchy się nie przejmują, zaś opiekunowie mogą na okres zabawy ubrać się w fartuch oraz rękawiczki lateksowe. W przypadku alergii wygodniejsze będą rękawiczki nitrylowe lub chociaż rękawiczki bezpudrowe – takie tak samo zabezpieczą skórę przed klejem.

W ogóle tego typu lateksowe rękawiczki można wykorzystać do dużej ilości atrakcyjnych gier. Nie muszą wypełniać tylko funkcji ochronnej, niemniej w tej roli sprawdzają się najwłaściwiej. Takie rękawiczki lateksowe można nadmuchiwać jak balonik i obkleić masą z papieru. Gdy zaschnie, rękawiczki medyczne trzeba przebić, a powstałą „skorupę” można używać na wiele sposobów. Można z niej zrobić chociażby podstawkę o szczególnym wyglądzie. Dobrze jednak ruszyć głową i spożytkować rękawiczki nitrylowe do zrobienia figurek zwierząt. Wystarczy je tylko ciekawie okleić.

Rękawiczki lateksowe, możemy także napełnić cementem i wykonać w taki sposób nieduże figury do rodzinnego malowania. Mogą służyć jako stojaki na biżuterię albo po prostu jako dekoracje. Wystarczą do tego zadania zwykłe rękawiczki medyczne, choć lepiej skorzystać z tych grubszych. Po zaschnięciu gipsu rękawice lateksowe trzeba rozciąć i wyjąć ze środka kształt. Możemy użyć farby w spreju, która pokryje równą warstwą cały odlew, lub pozwolić latorośli na użycie pędzelków i tworzenie ciekawych deseni.

Oprócz wypisanych powyżej zajęć istnieje wiele innych działań, jakie obudzą w najmłodszych (i w dorosłych także!) inwencję i miłość do dzieł sztuki. „Tradycyjne” malowanie, stosowanie różnych nietypowych surowców, przykładowo malowanie kolorowym piaseczkiem, robienie kleksów z farby, wycinanki i wyklejanki… Pomysłów jest bezlik. Dobrym konceptem jest odkrywanie całkiem nowych funkcji dla codziennych rzeczy – opisane powyżej rękawiczki jednorazowe to przecież tylko jedna możliwość. Zużyte łyżki, rolki po papierze – puśćcie wodze fantazji. A następnie obowiązkowo wybierzcie się do galerii sztuki i dajcie się zafascynować wytworami uwielbianych artystów.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa