Jak zachęcić dziecko do nauki oraz czytania

Nauka czytania to trudne, a jednocześnie interesujące doświadczenie. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie dzieci z takim samym entuzjazmem podejmują ten trud. Doradzamy jak zachęcić najmłodszych do czytania i uczenia się.

Rytuał czytania

Aby mały człowiek zapałał miłością do literatury, warto wprowadzić do jego codziennych zajęć rytuał czytania. Ważna jest tu regularność, nawet jeżeli na czytanie poświęcamy zaledwie kilka chwil dziennie. Gdy dziecko rozpoczęło już naukę czytania, dobrze jest pokazywać palcem czytane fragmenty, co ułatwi mu rozpoznawanie liter i słów.

Starsze dziecko można zaciekawić czytaniem, wskazując mu wyrazy lub pełne zdania do przeczytania samemu. W trakcie czytania razem warto zatroszczyć się również o odpowiednią intonację głosu, co jeszcze bardziej rozbudzi zainteresowanie książką.

Odwiedziny w bibliotece

Wspólna wizyta w bibliotece to doskonały pomysł na namówienie dziecka do czytania i rozbudzenie w nim miłości do literatury. Dla młodego człowieka z pewnością okaże się ona magicznym miejscem, w którym czekają na niego całe półki obłożone bajkami.

Klimat panujący w bibliotekach sprzyja rozbudzaniu zamiłowania do czytania, a te dziecięce są obecnie świetnie dopasowane do potrzeb najmłodszych. Co więcej, dziecko ma możliwość samodzielnego wskazania interesującej je bajki, co jeszcze bardziej motywuje je do czytania.

Zadbaj o właściwe warunki do czytania

Otoczenie, w jakim młody człowiek uczy się lub czyta mają ogromne znaczenie. Są to czynności, w trakcie których powinna panować cisza i spokój, pozwalające skupienie Należy zatroszczyć się także o właściwe oświetlenie, zarówno w trakcie, jak i uczenia się. Pamiętaj też o częstym wietrzeniu pokoju.

Teraz najistotniejsze! Daj swojemu podopiecznemu przykład i sięgnij po książki! Maluchy uwielbiają naśladować, dlatego należy dostarczać im właściwych wzorów zachowań. Ekran smartfona jak najszybciej zastąp książką!

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa