W jaki sposób mówić z kilkulatkami o śmierci?

Kwestia śmierci oraz przemijania to ciągle dla wielu temat bardzo kłopotliwy. Jednak należy mieć na uwadze, że kiedyś trudne pytanie będzie zadane przez malucha. Dowiedz się jak najlepiej mówić z dzieckiem o odejściu bliskiej osoby, by nie przenosić na niego swojego lęku i czy dziecko może być obecne na pogrzebie.

Jakich rzeczy lepiej unikać w rozmawianiu o przemijaniu?

Bez wątpienia należy wyjawić dzieciom jak jest naprawdę. Nie powinno się porównywać śmierci do snu, wyjazdu czy podróży. Może to wzbudzać w późniejszym czasie niepotrzebny lęk u malucha za każdym razem, gdy mama czy tato będą spali lub wyjadą. Również należy wystrzegać się objaśnienia, że bliska osoba odeszła, ponieważ była chora. Dzieci mogą obawiać się potem, że drobne dolegliwości zdrowotne mogą skończyć się śmiercią. Lepiej jest z opanowaniem powiedzieć dziecku, że tylko bardzo poważne dolegliwości mogą się tak skończyć.

Czy dziecko może być obecne na pogrzebie?

Bardzo często pada pytanie czy nasza pociecha ma być obecne na pogrzebie kogoś z rodziny? To raczej wybór rodziców, ponieważ jest to uzależnione m.in. od umiejętności zachowania się i wieku dziecka. Jeśli zdecydujemy się wziąć malucha na pogrzeb, w tym czasie można również być przygotowanym na dodatkowe pytania. Dla przykładu, co to jest kremacja, zobacz, albo zakład pogrzebowy lub stypa. Najlepiej również opisać dziecku czego się spodziewać na pogrzebie i podjąć decyzję czy chcemy, żeby dziecko zbliżało się do trumny.

Nie przelewaj strachu na dziecko

Zawsze powinno się dać dziecku poczucie bezpieczeństwa bez znaczenia, czy dyskutujemy o sprawach przykrych czy prostych. Postarajmy się nie przenosić naszego cierpienia. Rozmawiajmy z dzieckiem o wszystkim bez zbędnego pośpiechu i róbmy to etapami. Objaśnijmy co to znaczy, że babcia czy dziadek umarł, że już go nie zobaczymy, organizm przestał działać. Nie krępujmy się również powiedzieć „nie wiem”. Jest to idealna okazja na prawdziwą dyskusję o uczuciach swoich i malucha, więc na pewno nie należy trudnych dyskusji unikać, ale również nie powinno się ich wymuszać.

W temacie, zobacz: https://www.styx.pl/

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa