Oswajanie maluchów z obcymi kulturami – kiedy rozpocząć i w jaki sposób to robić?

Egzystujemy w latach, kiedy to poszanowanie innych wydaje się sprawą nadzwyczaj ważną. Z tej racji powinno się nasze pociechy zachęcać od dzieciństwa do obcowania z odmiennymi kulturami. Jakie istnieją na to sposoby? Kiedy zacząć kształcenie w opisywanym zakresie?

Na ostatnie z tych pytań odpowiedź jest jednoznaczna. Brzmi ona: jak najwcześniej. Rzecz jasna egzystujemy w czasach, kiedy to poszanowanie innych jak również poprawność polityczna zmieniają się w parodię samych siebie, toteż nie chcemy wychować dzieciaków, które bezrefleksyjnie będą powtarzać górnolotne hasła w imię wypaczonych przez dwudziesty pierwszy wiek idei. Z drugiej strony wszakże, tym bardziej niepożądane stanie się kultywowanie zachowań ksenofobicznych. Dzieci od dzieciństwa powinny wiedzieć, że praktycznie każda cywilizacja ciągnie ze sobą poszczególne wartości i nie sposób nikogo deprecjonować ze względu na kolor skóry, pochodzenie albo religię. Z tej racji strońmy od głupkowatych kawałów i starajmy się akcentować pozytywne wartości, osobiście będąc przykładem.

W najwyższym stopniu kształcące w opisywanym zakresie wydają się podróże. Mogą one otwierać oczy nawet i osobom dorosłym. Tym bardziej dziecko – pod warunkiem, że od małego zacznie podróżować z rodziną i poznawać odległe kultury, istnieje spora szansa, że wyrośnie na osobę otwartą jak również pełną szacunku. Naturalnie detali tego typu wyjazdów przypominać sobie nie będzie. Ale niektóre postawy zakorzenią się głęboko w głowie, co na pewno przyniesie profity w przyszłości.

Rzecz jasna podróże, zwłaszcza w dalsze obszary naszej planety, nie są tanie, dlatego nie każdy człowiek może sobie pozwolić, żeby w ten sposób nauczać swych wychowanków. Co nie znaczy w żadnym wypadku, że nic się nie da zdziałać na co dzień. Można oglądać z pociechami programy edukacyjne, jak również filmy produkowane w odmiennych państwach niż Polska czy Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Maluchy lubią w ogólności spoglądać w ekran telewizora, w związku z tym zamiast oszałamiać je dziwnymi kreskówkami, lepiej powiązać przyjemne z pożytecznym.

I wreszcie jeszcze jeden sposób – prawdopodobnie odrobinę niekonwencjonalny, niemniej jednak myślę, że może się świetnie sprawdzić. Pokazujmy pociechom wartość innych kultur poprzez kulinaria. Nic oczywiście nie przebije bigosu, zaś pizza to danie, które zadomowiło się na tyle, że żadna osoba w tym momencie o nim nie myśli w kontekście odmiennej kultury. Tymczasem można przecież przygotować cokolwiek tajskiego czy też np. sushi. Przygotowywanie takowych posiłków może być rewelacyjną rozrywką dla całej rodziny jak również fantastycznym pomysłem na spędzenie z dzieckiem wartościowych chwil. A jeżeli nie mamy czasu lub umiejętności? Takie jedzenie wszakże każdego dnia można zamówić. Sushi przybędzie do nas świeżusieńkie jak również wspaniale zapakowane. Jeśli przyzwyczaimy nasze pociechy do tego typu oryginalnych smaków i stworzymy odpowiedni kontekst (nieco dopowiemy na temat kultury czy też pochodzenia dania), zyskamy w dwójnasób.

Kategorycznie wskazane jest nauczać maluchów tolerancji jak i również pokazywać, że odmienne kultury również są fajne. Nie przesadzajmy jednak i nie róbmy wszystkiego w imię poprawności politycznej. Ale tolerancja jak również szacunek do innych to w XXI stuleciu jedna z ważniejszych cech charakteru.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa