Niestandardowe zajęcia – w jaki sposób zainteresować syna albo córkę czymś wartym uwagi?

Posiadanie pasji ma znaczenie zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i kilkunasto- i kilkulatków. Zajęcia te nie tylko umożliwiają relaks zgodny z indywidualnymi preferencjami, ale równocześnie wpływają na poczucie własnej wartości, i pomagają w poszerzaniu wiedzy, często nietypowej. Z tego względu warto podjąć próby, by zarazić małego człowieka czymś nowym już w okresie paru lat.

Trzeba jednocześnie mieć na uwadze, że każdy kilkulatek może posiadać odmienne predyspozycje, a przez to woleć inną kategorię zajęć – jeden postawi na miecz samurajski, kolejny natomiast na szachy. Dodatkowym wyznacznikiem w doborze zainteresowań powinny być również umiejętności i wiek dziecka. Kilkulatek zapewne nie poradzi sobie z tanto, czy podobnym gatunkiem broni do walki wręcz. Zaintrygował Cię miecz samurajski? Nas też! Okazuje się, że można je kupić bez problemu. Próby zainteresowania potomka nieznanym dotąd zajęciem powinny być dokonywane w serdecznej otoczce. Zbyt śmiałe naciski mogą odnieść przeciwny efekt i na stałe zniechęcić do danego rodzaju aktywności. Sprawdzonym sposobem, wspierającym w rozpoczynaniu kolejnej pasji, jest uczestnictwo w warsztatach lub wspólne pogawędki poruszające temat, którym pragniemy, by się zaraziło. Zajęcia dodatkowe organizowane są praktycznie w każdej szkole, i to bez znaczenia, czy w grę wchodzi judo, taniec, czy łuki bloczkowe. Wybór takich lokalizacji jest dość spory.

Które niekonwencjonalne zajęcie prawdopodobnie spodoba się nastolatkowi?

Ilość hobby, którymi może zainteresować się mały człowiek, jest ogromna. Wiele z nich nie potrzebuje ani mnóstwa wolnego czasu, ani dużego nakładu finansowego. Do takich należy chociażby proca, czy lekkoatletyka. Tak samo dobrym pomysłem, pozwalającym połączyć miłe z użytecznym, są także sporty walki, łuki czy gimnastyka sportowa. Starszym dzieciom z pewnością przypadną do gustu zajęcia z samoobrony, gdzie stosowana jest pałka składana.

W grupie mało wziętych zainteresowań można odnaleźć też inscenizację militarną, geocaching, czy survival. Dużą korzyścią tych przedsięwzięć jest fakt, że istnieje możliwość, by brać w nich udział całą rodziną, co ułatwia planowanie czasu wspólnego i pozwala na zacieśnienie więzi.