Jaki zawód polecić dziecku?

Jest na świecie kilka zawodów, które pozostaną konieczne zawsze, niezależnie, jakie postępy uczyni cywilizacja. Pewne znikną dzięki automatyzacji, jednak nie w każdym przypadku da się to zrobić. Warto o tym pamiętać, jeżeli nasze dziecko ma przed sobą decyzję dotyczącą kierunku studiów albo jeżeli my sami myślimy o zmianie pracy. Które branże będą zawsze konieczne ludzkości?

Grabarze

Można się z tego śmiać, jednak to prawda. Firmy pogrzebowe będą potrzebne zawsze. Nie sposób zautomatyzować pożegnania, dlatego że oprócz samego chowania zwłok ważne są przeróżne rytuały, niezbędne rodzinie do przepracowania procesu żałoby. I mimo że uważa się, że żyjemy lepiej, to przecież zaistniały osteoporoza lub cukrzyca jako choroba cywilizacyjna, a raz na jakiś czas trafiają się pandemie. Nie będziemy żyć wiecznie i nic na to nie poradzimy.

Asystenci chorych

No właśnie. Mimo że sztuka lekarska się rozwija, to spotykamy się z innymi kwestiami – osteoporoza albo cukrzyca jako choroba cywilizacyjna zbiera ogromne żniwo. I nie dotyczy to tylko liczby śmierci, lecz o konieczność asystowania chorym. Przeistoczył nam się model rodziny, nie żyjemy już kilkoma pokoleniami w jednym domu, a to sprawia, że osoby starsze i chorujące będą potrzebowały profesjonalnej opieki, tak aby opiekun wyłapał np. spadek insuliny. Ważny może być dostęp do profesjonalnych urządzeń medycznych, można je kupić np. w sklepach internetowych. Opiekunowie będą musieli być faktycznie wykształceni, tak aby rozumieć, czym się różnią hipoglikemia i hiperglikemia – a następnie właściwie zareagować. Teoretycznie tę wiedzę łatwo pozyskać, ale naprawdę nie wszyscy rozumieją, jak podawać insulinę i zadbać o wysokojakościową (to istotne!) opiekę seniorowi. Trzeba również mieć stalowe nerwy, w takiej profesji obserwuje się wiele ludzkich tragedii.

Pracownicy zdrowia

Oczekujemy postępów w medycynie. Będą dostępne zdrowsze możliwości, jednak nie zastąpią ludzi. Pen do insuliny w teorii może zastąpiony zastąpiony innym sprzętem, jednak każdy sprzęt czasem przestaje działać. W związku z tym istotni są ludzie, którzy te urządzenia obsługują i mogą podjąć reakcję na nieprawidłowości – i w ten sposób uratować komuś życie.

A co z finansami?

Tu jest kłopot. To profesje bezpieczne, na które zawsze będzie potrzeba. Tylko jak wygląda wynagrodzenie? To już dyskusyjne. Na nieszczęście, najpotrzebniejsze dla społeczności prace ktoś zawsze musi wykonywać – zawsze ktoś będzie czuć „powołanie”, więc szefowie nie czują motywacji, by porządnie traktować pracowników. Do tego dochodzi jeszcze kwestia tego, że choć są użyteczne, to same z siebie nie przynoszą dochodów, które zdołałyby przyciągać do inwestowania. To oznacza, że w dużej mierze są to dziedziny mocno niedofinansowane. Pracownicy mimo wszystko wybierają te zawody z altruizmu i potrzeby serca – w końcu nie wszyscy mają wiedzę, co to jest hiperglikemia i jak się wówczas zachować. A że wciąż ktoś pracuje – to pensje nadal są niskie.

Należałoby o tym pamiętać, kiedy przyjdzie moment decyzji co do przyszłego zawodu. Z jednej strony pewność zatrudnienia i dobre perspektywy, ale z drugiej strony – kiepskie finanse. Dla wielu może to być trudna decyzja.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa