Nauka muzyki

Nasi podopieczni – to zrozumiałe – rozwijają się w różnym tempie, a także posiadają różne zainteresowania. Coraz to nagminniej jednak integralnym składnikiem ich egzystencji jest komputer. Warto jednakowoż pokazywać, iż poza rzeczywistością wirtualną również można sobie odnaleźć multum atrakcyjnych sposobów spędzania czasu. Namawiajmy chociażby naszych podopiecznych do interesowania się muzyką. To niewątpliwie przyniesie dobre skutki, jeśli nawet nie natychmiastowo, to z pewnością za jakiś czas.

Muza, abstrahując od tego, iż jak mówi znane przysłowie, łagodzi obyczaje, posiada multum rozlicznych walorów. Po pierwsze potrafi oddziaływać na nasz stan ducha – poruszyć, dodać sił czy też rozbawić. Okazuje się jednak, iż za sprawą muzyki możemy dodatkowo oddziaływać na umysły naszych podopiecznych. Pobudzać je i rozwijać wrodzone umiejętności. Zostało udokumentowane, iż muzyka wpływa na dziecko już w łonie rodzicielki – musi być wszakże trafnie przystosowana. Mniemam, że zapodanie berbeciowi głośnego techno nie będzie miało zanadto dobrego wpływu…

Trochę starsze dzieci też niewątpliwie nie stracą, jeśli będą dojrzewać wśród muzyki. Potrafi ona poprawić zapamiętywanie jak i skupienie, jak również wspomagać przyswajanie wiedzy. Wyczucie rytmu to również ważna umiejętność, także socjalnie. Uczenie się na pamięć treści piosenek aktywuje neurony. Powiem więcej, muzyka potrafi hamować objawy zmęczenia lub uśmierzać napięcie. Wszystko to wiemy jako dorośli, w związku z tym czemu nie pomagać w taki sposób naszym pociechom? Muzyka – pod warunkiem, że dobrze dopasowana – z pewnością posiada pozytywny wpływ.

Na pewno nie powinniśmy naszych dzieci do czegokolwiek zmuszać. Szczególnie wtedy, gdy osiągną już trochę starszy wiek i zaczną we własnym zakresie wyszukiwać swych inspiracji muzycznych. Możliwości istnieją tutaj 2 – albo przesiąkną muzyką swoich opiekunów i będą ją jeszcze z większym natężeniem rozpoznawać, albo zbuntują się i odkryją własny styl muzyczny. Także nawet jeśli dojdzie do drugiego scenariusza, nie oponujmy. Spór pokoleń to materia oczywista oraz niezwykle znacząca w przypadku muzyki. Niemniej jednak każdy styl był kiedyś awangardowy i odrzucony przez starszych. Dlatego to, w czym zasłuchują się nasze pociechy, także w przyszłości może zostać klasykiem.

Warto zachęcać nasze dzieci do pogłębiania hobby. Akcentować, iż komputer oraz telefon komórkowy to nie całe życie. Jak się wydaje, muzyka posiada w tym zakresie szerokie pole do zagospodarowania.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa