Jakie badania powinno się regularnie robić dziecku?

Nasze maleństwo, już od czasu narodzin, powinno co jakiś czas przechodzić profilaktyczne testy medyczne. Umożliwią one szybkie rozpoznanie ewentualnych anomalii w rozwoju i chorób oraz zaplanowanie właściwego postępowania terapeutycznego.

Które testy medyczne wykonuje się dziecku po urodzeniu?

Poza powszechnymi szczepionkami każde dziecko powinno mieć wykonywane badania profilaktyczne. Dzięki nim da się zweryfikować czy rozwija się prawidłowo. Pierwsze mierzenie wagi oraz długości ciała przeprowadza się na chwilę po narodzeniu, jako że stanowią duże znaczenie. Toteż waga noworodkowa to również element wyposażenia w gabinecie pediatry.
Gdy badania dziecka wykażą jakiekolwiek odstępstwa od normy, wtedy wskazane jest przezciemiączkowe USG główki i USG brzuszka. Bezwarunkowo trzeba również wykonać USG struktur biodrowych, w celu wykrycia potencjalnych wad w ich obrębie. Innego typu badania zaawansowane zalecane są przez specjalistę, jeśli spostrzeże on niepokojące symptomy.

Profilaktyka

W późniejszym wieku należy systematycznie wykonywać bilans stanu zdrowia pociechy, co pomaga określić czy rozwija się bez zastrzeżeń. W trakcie takiej kontroli przeprowadzany jest między innymi pomiar długości ciała i masy. Używana jest przy tym specjalna waga lekarska ze wzrostomierzem.
Dobrze jest też regularnie wykonywać maluchowi morfologię, posiew moczu i mierzyć stan cukru w organizmie. Pobranie krwi nie jest raczej zbyt miłe dla maluszka, ale jest to całkowicie nieszkodliwe badanie. W trakcie jego przeprowadzania pracownik medyczny ma założone rękawice medyczne i musi zapewnić higieniczne warunki pobrania.

Wizyty i badania w przypadku infekcji

Nawet z pozoru niewielka choroba naszej pociechy wiąże się z wymogiem konsultacji w przychodni. W sytuacji zakażenia wirusowego przepisywane może okazać się zrobienie testu CRP bądź RTG struktur płucnych. Pediatrzy diagnozujący przeziębione dzieci sami mają obowiązek zatroszczyć się przy tym o osłonę przed zarazkami, w związku z tym nieraz stosują maseczki FFP3.
Należy mieć świadomość, iż także niewielka dolegliwość może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, oddziałującymi na proces rozwojowy malucha. Żadnych znaków nie wolno więc ignorować. W wyleczeniu nieżytu nosa oraz kasłania przydatne są inhalatory. Specyfiki do inhalacji należy jednak skonsultować ze specjalistą. Infekcje o trudniejszym przebiegu mogą wymagać przepisania leku na receptę. Po zakończeniu jego zażywania bezzwłocznie należy zaś zgłosić się na kontrolę do lekarza prowadzącego.