Jak zaprojektować pokój dla dziecka?

Niemożliwym zdaje się być zdefiniowanie jednej recepty na idealnie urządzony pokoik uczniowski, lecz z łatwością da się ustalić kilka zasad, które mogą być ogólną receptą na stworzenie wielofunkcyjnego kącika. Czym powinien się taki pokój wyróżniać?

Dziecko będzie w nim w kółko albo siedzieć nad książkami lub przy komputerze, albo odpoczywać. Tym samym często będzie tam przebywać. Najbardziej istotne zdaje się więc być, żeby młody człowiek czuł się w swoim kącie po prostu swojsko.

W jaki sposób ze zwykłego pomieszczenia stworzyć pokój idealny dla dziecka w wieku szkolnym? Najważniejsza zasada – nie zagracać. Choć to słowo potoczne, w tym kontekście pasuje bardzo dobrze. Oczywistym jest, że sprzątanie w pokoiku uczniowskim nie jest cechą charakteryzującą większość osób młodych, więc ich pokój powinien być najzwyczajniej trudny do zabałaganienia.

Łóżko niech będzie proste to szybkiego zaścielenia, półki niech mają dużo przestrzeni, szuflady niech mieszczą dużo przedmiotów, tak, aby na meblach nic nie stawiać. W pomieszczeniu dla ucznia oczywiście powinno stanąć również duże biurko, razem z komputerem i komfortowym, nie krzywiącym kręgosłupa fotelem. Poza stanowiskiem do nauki, uczeń powinien mieć też miejsce, które nie będzie mu przywodziło na myśl tylko pracy. Może to być ładny fotel albo olbrzymia dmuchana poduszka do czytania.

Najlepszym sposobem na sprawienie, żeby dzieci miały się we własnym kąciku komfortowo, jest pozwolenie im samodzielnie urządzić sobie pokój. Mają ochotę postawić szafkę w dziwnym miejscu? Zamocować dużą płytę magnetyczną? Powyklejać nowe meble plakatami? Nie ma problemu!

Niech wybiorą płyty betonu architektonicznego albo wiaderko betonu ozdobnego, który jest prosty do samodzielnego naniesienia, i niech nałożą go jak chcą – link do strony. Niech wiedzą, że mają wkład w późniejszy charakter pokoju. Można zaproponować im wymyślenie sobie motywu przewodniego: wnętrze wieży królewny z ulubionej bajki? Beton ozdobny może tak wyglądać.

Wnętrze garażu? Dostępne są w sklepach łóżka, wyglądające jak samochód wyścigowy, a wnętrze można wyłożyć płytami betonu architektonicznego. Należy pozwolić młodym ludziom puścić wodze fantazji, niech czują się jak u siebie. Dzięki temu będą efektywniej się uczyć w miejscu, które im się podoba.

Dla inspiracji: http://www.modernconcrete.pl/dom-lub-mieszkanie-w-stylu-industrialnym/