Felinoterapia – doskonała metoda terapeutyczna dla dzieci

Felinoterapia, tuż obok dogoterapii oraz hipoterapii, jest jedną z powszechnie wykorzystywanych w Polsce form leczenia, w którym uczestniczą zwierzaki. Opiera się ona na relacji uczestnika z kociakami. Z powodu tego, że pupil ten cechuje się nienaprzykrzającym sposobem życia, a przy tym jest mało kłopotliwy, doskonale sprawdza się w terapii, korzystnie wpływając na całościowy stan zdrowia oraz możliwości kognitywne.

Wziąć udział w niej może w zasadzie i dziecko, i dorosły. Wyjątkiem są persony mające alergię na sierść tego gatunku. Felinoterapia odbywa się na rozmaite sposoby. Każdorazowo jednakże metoda jest dobierana jednostkowo tak, by zyskali na niej tak samo pacjenci, jak i samo zwierzę. Sesje terapeutyczne z kotami polegają zazwyczaj na ich głaskaniu, tuleniu, czy aktywnej rozrywce. Czasami podopieczni mogą uczestniczyć w czynnościach pielęgnacyjnych, oraz ich karmieniu, co wspiera adaptację w nowym otoczeniu oraz pomaga w budowaniu przeświadczenia o osobistej wartości.

Plusy wynikające z przebywania dziecka z czworonogiem

Badania naukowe wiele razy dowiodły, że nawet sama obecność kotków może dawać kilku- oraz kilkunastolatkom wiele korzyści, nie tylko w zakresie polepszenia całościowego nastroju, ale również w kwestii bardziej dookreślonych obszarów. Kontakt z futrzakiem sprzyja pokonywaniu barier kontaktowych, uczy bliskości w relacjach z ludźmi, oraz obniża poziom stresu. Z powodu tego, że rzutuje na poprawę zachowań społecznych, felinoterapia wskazana jest przede wszystkim dzieciom z upośledzeniem w zakresie ruchu oraz zdolności mentalnych, w tym z dolegliwościami ze spektrum autyzmu oraz zespołem Turnera.

Sesja z kotami daje dobre wyniki w przypadku pacjentów starszych, także ze schorzeniami długotrwałymi. U biorących w niej udział pacjentów wykazano obniżenie ciśnienia tętniczego, cofnięcie się zachowań depresyjnych, oraz poprawę funkcji mentalnych. Przez to taki model terapii coraz częściej dostępny jest nie tylko w hospicjach, lecz też w szpitalach oraz w ośrodkach rewalidacyjnych.

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa